čtvrtek 19. listopadu 2020

xDSL modem Comtrend od O2 a problémy


V posledních dnech se nám doma dost zhoršila kvalita konektivity k Internetu, kterou nakupujeme od O2 službou VDSL 20Mb/2Mb . Modem máme od O2, Comtrend

Je doba COVIDová a tak jsme se sešli na tuto konektivitu celkem v pěti noteboocích. Ze začátku se vše zdálo dobré, ale přibližně z kraje listopadu nás začala zlobit WI-FI. Prostě nás postupně odpojila a zase připojila a pokaždé někoho jiného. 

Řešení bylo jednoduché O2 má ve výchozím stavu kanál: Auto. Takže jsem  našel volný kanál a staticky nastavil jeho číslo. Od té doby Wi-Fi OK.


Ale tím to neskončilo. Přibližně od 16.11. 2020 se mi na konektivitě začal objevovat celkem masivní packetloss


Hned mě nenapadlo zase projít nastavení modemu, co by kde mohlo být špatně a tak jsem zavolal na O2, že máme problémy s konektivitou. Ujistili mě, jak jinak, že linka je v pořádku. A že mám starý modem, navíc dost poruchový. A tak mi nabídli výměnu.

Jako pro stálého a trvale platícího zákazníka mi to přišlo celkem dost. Ke smlouvání nedošlo, byli nekompromisní. 

V tu samou chvíli jsem zjistil, že tenhle packetloss se děje v okamžiku, kdy dcera má videohovor s učitelem. A všem nám ostatním tak zase spadla konektivita. Napadlo mě se zase podívat do modemu. 

Vypnul jsem dvě další objevené věci:

  • QoS
  • PowerManagement
QoS byl hlavní příčinou. Ping se ustálil  na 14-16ms. 

Tak snad zase máme na chvíli klid a bez nákupu předraženého modemu. Proč se ale problémy začaly objevovat až nyní (kdy máme za sebou 1. vlnu COVID a jsme asi v polovině druké ) mi zůstává záhadou. 

A ještě něco : modem jsem měl ve stavu, jak mi byl dodán O2. Do zmíněných problémů jsme neměl potřebu do něj zasahovat. 

Žádné komentáře:

Okomentovat