úterý 5. listopadu 2019

Instalace neexistujícího driveru tiskárny pro Windows server na Windows server.

Ano, za "normálních" podmínek je to triviální věc. Máte-li driver. Pokud nemáte, tak má buď samotný server sbírku driverů ve výbavě a nebo si můžete stáhnout driver Windows Update.

Já však řešil problém, kdy mám k dispozici tiskárnu nějaký rok starou a nemám žádný driver pro windows server. Jen instalační exe soubor s ovladači tiskárny pro Windows 10 64bit. A aby toho nebylo málo, ten exe soubor se nikam do žádného TEMPu  nerozbaluje a server mi ho nedovolí nainstalovat, protože potřebuje mít připojenou právě tu tiskárnu (my jsme ale na RDP). Zkrátka začarovaný kruh.

Cílem je nainstalovanou tiskárnu dostat přes RDP do Windows serveru. A Windows server nemá driver v základní výbavě ani ve Windows Update.

Jak postupovat:

Předpokládejme, že máme například (jako já) tiskárnu Olivetti PR2 plus již nainstalovanou na našem PC. Z něho si právě vytáhneme nainstalované ovladače. Kde se nacházejí ?

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

Já si tam našel svoji složku olivetti-ibm-2.inf_amd64_32a9ecd924071abd .

Složka obsahuje .inf , .cab , ... soubory . A právě tuto složku (která obsahuje náš driver) si zkopírujeme na server, kam se budeme připojovat a kam budeme sdílet naši tiskárnu.

POZOR ! Nekopírujeme do podobné cesty jako na našem PC. To by nefungovalo. Na serveru si např. v kořenu systémového svazku vytvoříme složku Install a tam ovladač nakopírujte.

Následně přidáme ovladač do tiskového serveru. Při dalším RDP připojení se nám naše lokální tiskárna objeví i na serveru. Jednoduché ne?

Žádné komentáře:

Okomentovat